Mądre pomaganie

“Lepiej jest mądrze postać, niż głupio biegać” – to zdanie usłyszałam od Maciek Pawłowski już jakiś czas temu. Uderzyło mnie bardzo, ponieważ ja z tych bardziej biegających niż stojących. Długo łudziłam się, że lepiej robić cokolwiek, niż czekać. Dzisiaj wiem, jak często się myliłam.

TAK, są sytuacje, w których należy DZIAŁAĆ NATYCHMIAST!

Jestem pełna podziwu dla tysięcy wolontariuszy, którzy natychmiast zaczęli mądrze pomagać Ukrainie, Ukraińcom i sobie nawzajem. Mam nadzieję, że wiecie, jak ogromną supermoc posiadacie. Umiejętność odnalezienia się w sytuacji kryzysowej nie jest w pakiecie startowym każdego z nas. Zachowanie zimnej krwi i mądre działania, pomimo lęku i wątpliwości, to zdecydowanie atrybuty superbohatera. Chylę czoła i pozostaję godna podziwu.

Jednak jakkolwiek nie chcielibyśmy myśleć o sobie dobrze, stawać się bohaterami dla naszych dzieci, mądrymi liderami dla naszych zespołów, czy po prostu pomocnymi ludźmi w sytuacji, kiedy świat mówi “sprawdzam”, to z naszymi umiejętnościami mądrego biegania bywa różnie.

Pracując z ludźmi już prawie dwie dekady, wiem z bardzo wiarygodnego źródła – od samych człowieków, którzy są decydentami, na których skierowane są oczy najbliższych, że mają prawo pojawiać się w nas ludziach, wątpliwości, lęk, niepewność czy bezsilność. To jest ok, defragmentacja naszego świata w zderzeniu ze ścianą stworzoną przez kryzys i tragedie, jest czymś ludzkim, jest ok, jest normalna.

Dla tych wszystkich, którzy w ostatnich latach, miesiącach czy dniach, czują się przytłoczeni, ale chcieliby pomagać, wspierać, jednak mądrze, bardzo polecam na dzisiaj 2 inspiracje:

– wpis na blogu Artur Król, Jak radzić sobie ze strachem, niepewnością i bezsilnością w obecnej sytuacji? Artur nazywa, systematyzuje i podpowiada co już tu i teraz możemy zrobić, żeby nie dać się wkręcić w głupie bieganie – lepiej czasem mądrze postać, choćby przez chwilę. To zdecydowanie pozwoli wziąć nam sensowny rozbieg. Ten wpis polecam również z całego serca tym pomagającym – nie pomożecie innym, jeżeli nie zadbacie również o siebie, a jesteście ogromnie światu potrzebni.

– nagranie Maciek Pawłowski na temat skutecznej komunikacji w kryzysie. Maciek rozkłada na części pierwsze, w oparciu o konkretny case, efektywną komunikację w kryzysie. Warto posłuchać, bo w turbulentnych czasach, struktura jest bardzo potrzebna naszemu mózgowi. Polecam szczególnie Liderom, którzy stoją w obliczu trudnych komunikatów.https://spoti.fi/3vwGvW2

Jedną z mądrzejszych rzeczy w moim życiu, którą zrobiłam w kryzysach, było nauczenie się bezdyskusyjnego przyjmowanie poleceń i zaufanie tym, którzy mają wypracowane procedury, tym którzy się znają i wiedzą. Tym, którzy z racji doświadczenia, nie zawsze jednak stanowiska, mądrze biegają. Moja natura wywrotowca na początku się buntowała, ale dzisiaj wiem, że mam prawo nie być ekspertem od wszystkiego i naprawdę warto schować ego do kieszeni, a nawet warto się po prostu najzwyczajniej w świecie zamknąć, jeżeli nie ma się nic mądrego i wspierającego do powiedzenia.

Dlatego dzisiaj pokornie słucham:

– wytycznych m.in. Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie, jeżeli słyszę, że nie są na ten moment potrzebne ubrania, to nie uszczęsliwiam na siłę, tylko realizuję ich wytyczne i jadę do sklepu po wodę – 1,5l niegazowaną.

– akcji Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie i zbiórki darów:

– wiarygodnych źródeł informacji, zamiast karmić się papką i szumem newsów.

Dbam o siebie i najbliższych, nasza panika na nic się komukolwiek zda.

A co Tobie pomaga mądrze biegać? Co Ci pomaga mądrze postać?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.