Recenzja książki “Zmiennologia, innowacyjne podejście do zarządzania zmianą” – J.Rubin, W.Grabowski, M.Naumiuk

To był szalony wyjazd – szkolenie w Warszawie, warsztat był absorbujący, praca w języku angielskim, grupa mocno zróżnicowana – kulturowo, poznawczo,językowo, oczekiwaniowo. Z poczuciem dobrze wykonanej pracy, ale i wieloma pytaniami, wracałam do Szczecina. Czekając na Dworcu Centralnym w pięknym słońcu, w Warszawie, przyjechała do mnie piękna niespodzianka…

Wieslaw Grabowski miałam przyjemność współpracować w bardzo ważnym dla mnie programie rozwojowym dla niesamowitego klienta przez prawie rok. Poznałam go tam, jako osobę niesamowicie skrupulatną, na której można polegać.

Zupełnie równolegle, regularnie uczestniczyłam wraz ze swoimi klientami, w badaniach dot. zmiany, które Wieslaw realizuje z powodzeniem już od kilku lat, a z wyników raportów z dumą korzystam w pracy z klientami z pełną premedytacją.

Kiedy dowiedziałam się o kolejnej roli Wieslawa – autora książki, wiedziałam, byłam przekonana, że będzie to “master piece” i zamówiłam egzemplarz – z deklaracją, że pewnie kiedyś będąc w Warszawie, chętnie odbiorę osobiście, ponieważ lubię gratulować fajnym ludziom sukcesów .

Finał tej historii był dla mnie niesamowity – książka została mi przywieziona przez Wieslawa osobiście, z imienną dedykacją, w pamiętny, szalony dzień szkoleniowy w Warszawie, tuż przed przerwą Świąteczną, kilkanaście dni temu. I to był właściwy moment dla mnie na taką książkę.

“Zwinnologia” trafiła już na moją listę książkę obowiązkowych na półce Lidera, Coacha, Trenera, Konsultanta – jestem po lekturze, poranna, poniedziałkowa kawa w towarzystwie kolejnych pomysłów, jakie odnotowałam w konsekwencji lektury “Zwinnologii”, to materiał na kilka najbliższych warsztatów i spotkań z klientami.

Pod wpływem emocji i zadowolenia z wniosków i pomysłów po lekturze, popełniłam wpis na FB. Po kilku godzinach dotarło jednak do mnie, że nie podparłam mojej opinii konkretami, które w “Zwinnologii” tak bardzo mnie urzekły.

Nadrabiam zaległości – oto i garść konkretów.

“Zwinnologia” to przede wszystkim zbiór rzetelnie opracowanych i praktycznych narzędzi, które może, a nawet powinien stosować Lider, Manager, Konsultant, Trener. Zdecydowana większość zaproponowanych narzędzi towarzyszy mi w pracy z klientami już grubo ponad 10 lat i mam przyjemność obserwować z pierwszego rzędu ich ogromną skuteczność (tak samych narzędzi, jak i klientów 😉 ). Ciężko jest wyobrazić mi sobie pracę warsztatową w procesie bez takich narzędzi, jak 5Whys, Analizy 5 Barier, Pola Sił, Burzy mózgów, Kanban, Kanwy Zmiany czy World Caffe – a to tylko czubek góry lodowej, tego, co precyzyjnie opisują autorzy książki.

“Zwinnologia” to ustystematyzowanie i uporządkowanie (dla wtajemniczonych) oraz zapoznanie (dla nowicjuszy) z zarządzaniem ze zmianą w wydaniu efektywnym, etycznym, procesowym i systemowym. Zaproponowane przez autorów podejści bazują na połączeniu tak ich bogatego doświadczenia – dojrzale dzielą się swoimi case’ami (w tym porażkami), jak również na bardzo bogatej literaturze przedmiotu, w tym badaniach i raportach.

“Zwinnologia” to książka, którą warto przeczytać jednym ciągiem, z kartą i długopisem pod ręką, aby notować pomysły, jakie przychodzą do głowy podczas lektury. To również książka, która powinna zajmować widoczne miejsce na półce każdego Lidera, aby móc po nią sięgnąć przed ważnym spotkaniem (po inspiracje w postaci narzędzi), przed kolejnym projektem czy wdrażaniem zmiany.

Wreszcie “Zwinnologia” odczarowała mi polski rynek wydawniczy. Moja miłość do książek jest ogromna, a smutek z powodu zauważalnego obniżania się poziomu retoryki w wersji pisanej, powoduje niejednokrotnie niestety wręcz rozpacz. Zalew publikacji, którego autorzy niejednokrotnie nie zadają sobie nawet trudu, żeby zweryfikować (ogólnodstępne) wyniki badań, co do obszaru o którym piszą, generuje degradację treści. “Zwinnologia” jest publikacją nadwyraz rzetelną, bazującą na źródłach (i pięknie do nich referującą), z pełnym poszanowaniem autorów metodologii, narzędzi czy idei.

Wieslaw Grabowski – dziękuję za inspiracje – podczas lektury miałam ich setki – zwinność zdecydowanie towarzyszy mi już od lat, tak w moim pierwotnym i osobistym sposobie myślenia, jak i filozofii na życie, ale przede wszystkim w pracy zawodowej, nie wyobrażam sobie bez niej profesjonalnego coachingu czy trenerki. Pozostałym autorom – Jarosław RubinMarek Naumiuk – składam wielkie gratulacje – świetna, rzeczowa, konkretna i na wysokim poziomie książka. Dziękuję wam za pokarm dla inspiracji 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.