Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie

Czas Świąt to dla mnie w dużej mierze czas intensywnego czytania, wręcz pochłaniania książek, tych otrzymanych, tych polecanych, tych znalezionych celowo i tych przypadkowych. Ostatni tydzień spędziłam w towarzystwie Marii Skłodowskiej – Curie (której biografię gorąco polecam), zaczytując się w różnych publikacjach na temat Hygge, wracając do czasów dzieciństwa z Doktorem Dolittle, rozpoczynając przygodę z książkami Marka Stelara,

Każda z tych książek na swój sposób mnie wzbogaciła, ujęła, zaciekawiła, zatrzymała. Jednak tą, która w tym samym czasie wywołała uśmiech na twarzy, dała do myślenia i pchnęła do działania, była odsłuchana w wersji audio i w oryginale, książka autorstwa Marka Mansona – Subtelnie mówię F*CK. Tłumaczenie na język polski niestety nie oddaje możliwości gry słów, mimo to książkę gorąco polecam każdemu, kto lubi i kto nie lubi rozwoju osobistego.

Po książkę sięgnęłam zainspirowana warsztatami Kasi Czyż . Zainspirowana poszukiwaniami odpowiedzi na pytania dotyczące szczęścia, zaintrygowana nietuzinkowym tytułem i jeszcze bardziej nietypowym wstępem.

Co znalazłam? Po raz wtóry potwierdzenie, że szczęście jest decyzją, nie stanem, że jest działaniem, a nie życzeniem, że jest kompetencją, a nie statusem. Mark Manson błyskotliwie i uszczypliwie rozprawia się z HURA optymizmem, z wirtuozerią przerzuca na nas, czytelników, odpowiedzialność za swoje decyzje, działania, myśli i oczekiwania. Pięknie pokazuje rolę porażki, niepowodzeń czy wręcz cierpienia.

Co znalazłam? Kolejne smaczki na temat szczęścia, kolejne argumenty wskazujące na szczęście, jako proces, nad którym należy pracować – trening szczęścia jest tutaj niezbędny. Usłyszałam ciekawego życia człowieka, który nie godzi się na warunkowanie szczęścia posiadaniem, wręcz zachęca do odpuszczenia posiadania (w tym posiadania racji, tzw. “mam-racjonizmu”). To, co ofiarowała mi ta książka, nadal we mnie pracuje, trawię spostrzeżenia, procesuję argumenty, jednak bez wątpienia mam zamiar użyć myśli Marka Mansona podczas najbliższych warsztatów na temat szczęścia (zapisy tutaj).

Do zobaczenia 🙂

Kamila

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.